Івано-Франківське обласне управління

лісового та мисливського господарства

Адреса: вулиця Михайла Грушевського 31,
м. Івано-Франківськ,76018
Тел: 0342 55-22-59, тел/ф: 0342 55-20-54
office@ifforestry.gov.ua

Вівторок, 11 грудня 2018 15:40

Найвищі вершини Українських Карпат

11 грудня у світі відзначають Міжнародний день гір. Свято проголошено 20 грудня 2002 року на 57-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН.

Гори надзвичайно важливі для людства. Вони займають майже 22% поверхні суші. У горах зосереджено від 60 до 80% всіх запасів прісної води на планеті. У горах зосереджено 25% біорізноманіття суші та 28% світових лісів.

На гірські райони припадає 15-20% світового туризму, тут представлені безліч різних цінностей культурного характеру. Гори є батьківщиною 6 з 20 найбільш важливих продовольчих культур.

У гірських районах проживає майже 1 мільярд осіб. Добробут близько половини населення планети залежить від водних, продовольчих та енергетичних ресурсів, які містять гірські масиви.

В Україні є Карпатські та Кримські гори (найвища вершина – гора Роман-Кош, висота 1945 м). Серед улюблених гірськолижних та альпіністських зон одне з перших місць посідає Кавказ. Європа також славиться своїми гірськими курортами, серед яких популярними є Альпи. Найвищою горою в Західній Європі вважають Монблан (висота 4810 м, розташована в Альпах, на кордоні Франції та Італії). У липні 1965 року під Монбланом був урочисто відкрито тунель, що з’єднав курортні центри Франції та Італії.

До речі, Японія висувала найвищу гору Японії, «візитну картку» країни – гору Фудзі – кандидатом на занесення до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Але кандидатуру Фудзі відхилили у зв’язку із сильною засміченістю гори!

 

Для українців Карпати – це насамперед чисте гірське повітря, стрункі ялини та сосни, срімкі та кам`янисті, порослі ялівцем вершини.

Серед найвищих вершин Карпат такі: Говерла, Бребенескул, Піп Іван Чорногорський, Петрос, Гутин Томнатик, Ребра, Мунчел, Піп Іван Мармароський, Туркул, Брецкул.

1.Гора Говерла. Висота  2061 м

Говерла — найвища вершина України, яка є одним із національних символів. Говерла у перекладі з угорської мови означає «снігова гора». На вершині гори встановлений кам’яний монумент у формі тризуба. Також окрім монумента на вершині закладено капсули із землею з усіх областей України.

Гора Говерла, Карпати

www.flickr.com/photos/FeHbka

2. Гора Бребенескул. Висота  2032 м

Друга по величині гора України. Розташована посередині хребта, на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей, між вершинами Менчул (1998 м) на південному сході та Ребра (2001 м) на північному заході. На захід від вершини розташоване найвисокогірніше озеро України — Бребенескул, з якого витікає річка Бребенескул.

Гора Бребенескул, Карпати, гори

www.flickr.com/Victor 

3. Гора Піп Іван Чорногірський. Висота  2028 м

Піп Іван Чорногірський розташовується недалеко від піднесення Бребенескул. Верхівка гори увінчана «тіарою» - кам'яною будівлею колишньої обсерваторії. Піп Іван Чорногірський – це доволі знаний природний об'єкт, який щороку підкорює велика кількість мандрівників та місце, де влаштовують екзотичні церемонії та фотосесії.

З цієї вершини розпочинається масштабний гірський масив – Чорногірський хребет, на якому вишикувалися всі українські двотисячники – Говерла, Бребенескул, Ребра, Петрос, Піп Іван та Гутин Томнатик.

Дослідники схильні вважати, що у давнину саме на цьому місці відбувалися купальські гуляння та розводилося величезне багаття, яке у народі здобуло назву – Живий Вогонь.

Гора Піп Іван Чорногірський, Карпати, гори

www.flickr.com/Vitaliy Ilnytskyy 

4. Гора Петрос. Висота  2020 м

Петрос іноді називають грозовою вершино та вважають найнебезпечнішою горою Чорногірського хребта в негоду. Пік розташувався одразу ж за Говерлою. Гори розділені глибокою сідловиною, яка візуально відрізає Петрос від усього масиву. Ця особливість призводить до того, що гора буває закутана в хмари і її часто вражають блискавки.

Гора Петрос, Карпати, гори

www.instagram.com/_nikolaev

5. Гора Гутин Томнатик. Висота  2016 м

Томнатик  ще одна вершина Чорногірського хребта поруч з озером Бребенескул. Вона розташовується навіть ближче до водойми, ніж однойменна гора. Пік підноситься в межах Рахівського району Закарпатської області. До гори можна дістатися за туристичними стежками від вершин Бербенскул або ж Ребра.

Гора Гутин Томнатик, Карпати

www.instagram.com/yuriy_shushkevych

6. Гора Ребра. Висота  2001 м

Гора Ребра розташовується також на Чорногірському хребті, на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. На маківці гори ростуть рідкісні рослини, які занесені до Червоної книги України, а саме – сосна кедрова, жовтозілля карпатське, ломикамінь моховидний, насельниця лежача та ін. Пологі схили гори поступово переходять у круті обриви зі скелястими виступами - звідки і з'явилася назва піку.

Ребра знаходиться у центральній частині Чорногірського хребта. Найближчий населений пункт – поселення Бистрець.

Гора Ребра, Карпати

commons.wikimedia.org/Zybikok 

7. Гора Менчул. Висота 1998 м

У піку Менчул починається ще один карпатський гірський хребет - Розшибенник. Дістатися до вершини можна Чорногірським хребтом від Бербенскула, або ж обійти її і потрапити на Дземброню.

Гора Менчул, Карпати, гори

www.instagram.com/dukuj_med 

8. Гора Піп Іван Мармароський. Висота 1940 м

Гора Піп Іван Мармароський розташована в Рахівському районі Закарпаття практично на кордоні з Румунією. Вершина гори яскраво виражена, її оточують полонини з рідкісними карпатськими травами та квітами. Піп Іван Мармароський розташований в межах Марморського гірського масиву і належить до вершин так званих «гуцульських Альп». Ближче до вершини село Ділове.

Цікаво, що у Карпатах є дві вершини з ідентичними назвами, тому кожна з них має своє територіальне уточнення – Піп Іван Чорногірський та Піп Іван Мармароський. Плутанина з назвами – не нова тема. Вважається, що причиною є те, що топографи переплутали карпатські масиви та внесли на карти одну й ту саму назву двічі. Однак для Карпат це вже вдруге. Таким чином, у Карпатах є Піп Іван Мармароський та Піп Іван Чорногірський, а також два Петроси: перший – одна з найвищих українських вершин на Чорногорі, вершина-двотисячник, другий – знаходиться на території державного кордону з Румунією, висота над рівнем моря – 1780 м.

Гора Піп Іван Мармароський, Карпати, гори

visualhunt.com/Wolfhowl 

9. Гора Туркул. Висота 1933 м

Гора Туркул розташовується в межах Чорногірського гірського масиву, неподалік від скелястого піку Ребра. Не дивлячись на свою відносну низинність, Туркул неймовірно красивий: вершина поросла вічнозеленим ялівцем, гірськими соснами, а зі схилів виглядають зубасті скелі. Поблизу є чимало чашоподібних поглиблень з озерами, зокрема, урочище Кізла та озеро Несамовите. Дістатися до вершини можна від сіл Говерла (Івано-Франківська область) або Бистрець (Закарпатська область), а ще від спортивної бази «Заросляк» біля Ворохти.

Гора Туркул, Карпати, гори

www.instagram.com/grechka_kek 

10. Гора Брескул. Висота 1911 м

Брескул розташовується в межах Чорногірського масиву між Говерлою та Пожижевською. Вершина має заокруглену куполоподібну форму з подекуди крутими кам'янистими схилами, урочищами і обривами. Гора поросла різними травами квітами та чагарником.

Гора Брецкул та Говерла, Карпати, гори

www.flickr.com/kozi_90 

.

Новини

Корисні посилання

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg