Івано-Франківське обласне управління

лісового та мисливського господарства

Адреса: вулиця Михайла Грушевського 31,
м. Івано-Франківськ,76018
Тел: 0342 55-22-59, тел/ф: 0342 55-20-54
office@ifforestry.gov.ua

Середа, 03 січня 2018 13:37

«Червона книга Івано-Франківської області». Тритон альпійський

 

Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства вирішило ознайомити прикарпатців з червонокнижними видами.

Нагадаємо, влітку 2017 року на Івано-Франківщині стартував проект «Збереження біологічного різноманіття в умовах ведення лісового господарства Прикарпаття». Втілює його громадська екологічна організація «Еко-Галич» за підтримки Фінського Фонду Місцевого Співробітництва Посольства Фінляндії в Україні.

У рамках проекту прикарпатські лісівники, спільно з громадськими активістами та науковцями, за сприяння Міністерства екології та природних ресурсів України, Івано-Франківської обласної ради та Державного природознавчого музею НАН України (м. Львів), ставлять собі за мету створити охоронні зони в місцях репродукції червонокнижних тварин, рослин та грибів. Охоронні зони на території державних лісових господарств Івано-Франківської області сприятимуть популяції раритетної біоти та забезпечать виконання наказу Державного агентства лісових ресурсів України (№17 від 20.01.2017) «Про додаткові заходи охорони видів тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України».

Тритон альпійський

Регіональна категорія охорони. Відносно благополучний вид (LC).

Поширення. В основному власне гірська частина звідки заходять у Передкарпаття. Відома знахідка в північній частині регіону.

Місця перебування. Зустрічається переважно в гірських широколистяних, мішаних і хвойних лісах поблизу струмків і озер, а також на полонинах під камінням, стовбурами дерев, серед моху та лісової підстилки. Розмноження відбувається в різноманітних гірських водоймах.

Особливості біології. Активний з кінця березня до жовтня. Шлюбний період триває із квітня до початку липня при температурі води 7-20 С. Самки відкладають 120-250 ікринок, з яких через 16-26 діб з`являються личинки; метаморфоз відбувається через 3-4 місяці. Статевозрілими стають на другий-третій рік життя. Зимують на суші в норах гризунів, під пнями, в порожнинах під камінням. Основу раціону у водоймах складають личинки комарів, на суші – перетинчастокрилі, дощові черви, твердокрилі.

Сучасний стан популяцій. Відносно не надто чисельний вид. Протягом періоду розмноження в гірській частині щільність населення сягає в середньому 1,1 ос/м2 водойми.

Фактори загрози. Вирубування лісів, забруднення місць перебування хімічними речовинами, загибель дорослих тритонів і личинок під колесами автомобілів у водоймах на лісових дорогах, раптові весняні похолодання та пересихання водойм.

Заходи охорони. Заборона суцільних рубок; створення на лісових дорогах спеціальних відгалужень із заглибленням, що слугуватимуть місцями розмноження; заборона обробки пестицидами ділянок лісів, які межують із водоймами; охорона водойм, де спостерігається масове скупчення тритонів протягом періоду розмноження та розвитку личинок; Альпійський тритон занесений до Червоної книги України (вразливий вид). Охороняється у ПЗ «Горгани», Карпатському НПП, НПП «Гуцульщина», НПП «Верховинський», Галицькому НПП.

 Прес-служба Івано-Франківського ОУЛМГ

26241715 481224092272293 194150848 n

 

Mesotriton aplestris side view chrischan.jpeg

 

Новини

Корисні посилання

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg

dklg